Jump to content
  • 2
Oscar

Metin editörü satırı atlama sorunu

Soru

Oscar    1.493

IPB4 ile gelen satır atlama olayı nasıl çalışır, kapatılabilir mi?

IPB4 editöründeki satır atlama olayı tamamen kullanışlı bir özelliktir ve olması gerektiği gibidir.
Nereden kapatılıyor bilmiyorum ama bir ayarı da yok.

Gelelim çalışma mantığına.

Çok uzun metin yazanlar için çok kullanışlı bir özelliktir ve paragraf başı yapmaya yarar. Bir konuyu açıklarken sürekli enter yapmazsınız. Konu bittiğinde enter yaparsanız paragraf açılır ve araya yeni konu için bir boşluk atılır.

Siz yine de ben arada boşluk olmadan alt alta yazmak istiyorum derseniz tüm metin editörlerinde olduğu gibi enter'a basmadan önce shift tuşunu basılı tutar enter yaparsanız arada boşluk kalmadan bir alt satıra geçersiniz.

Bazı eski modele ısrarcı arkadaşlar için bu özelliğin nasıl devre dışı bırakılacağını yazayım bari :)

cKEditor kendi içinde bir ayar dosyası vardır. Bu ayar dosyasıyla editörü özelleştirmek mümkün.  Bu ayar dosyasının yeri

Alıntı

applications/core/dev/ckeditor/core/config.js

Bu dosyayı açın ve şu satırı aratın

Alıntı

enterMode: CKEDITOR.ENTER_P,

Bu satırı alttaki ile değiştirin

Alıntı

enterMode: CKEDITOR.ENTER_BR,

Bu ayarla Enter yaptığımızda paragraf başı yapmak yerine BR yani bir alt satır yapacaktır.

Uyarı:
Güncelleme yaptığınızda bu ayarlar gider onun için yeniden düzenlemeniz gerekecektir. ;)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Bu soruya 11 cevap geldi

Önerilen İletiler

• 1
Oscar    1.493

En azından ayar olsaydı, biz ona alıştık. Ve eski başlıkları düzenle yaparsak böyle fazlaca satır atlıyor lüzumsuzca. 

Düzenle yaparken neden satır atlasın ki? Enter'e basmazsan gereksiz yere satır atlamaz.

Bir yazının hemen altından devam etsi istiyorsan yaza yaza devam et o bir alt satıra iner zaten otomatik olarak. Şahsen ben bunu çok beğendim. Zaten metin editörlerini çok uzun yıllardır kullanıyorum büyük kolaylık oldu.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 1
iphone4    83

Mutlaka ama kimi şeyi anlatırken kısa ve net olsun istiyorsun birde madde madde ekleme yapmak isteyince post gereksiz yer kaplıyor. Yoksa tam olarak doğru bence de

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 1
Oscar    1.493

Mutlaka ama kimi şeyi anlatırken kısa ve net olsun istiyorsun birde madde madde ekleme yapmak isteyince post gereksiz yer kaplıyor. Yoksa tam olarak doğru bence de

O zaman bir metni düzenleyecek kadar üşengeç olmadığına göre Shift+Enter :P

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 1
iphone4    83

Ama bu düzenleye basınca otomatik olarak satırı fazla göstermesi bizde var. Imgur yasaklandıktan sonra fotoları yeniliyorum o yüzden post uzunsa satırlarla da oynuyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 1
Oscar    1.493

Ama bu düzenleye basınca otomatik olarak satırı fazla göstermesi bizde var. Imgur yasaklandıktan sonra fotoları yeniliyorum o yüzden post uzunsa satırlarla da oynuyorum.

Hadi gene iyisin ekledim yukarıya çözümü :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 1
Oscar    1.493

Kalsın ya, düzene uyalım :P Belki ilerde opsiyon gelirse o zaman düşünürüz. Ben, bana gelen şikayetler sebebi ile merak ediyordum.

Alacağın olsun demeyeceğim vermem çünkü O.o

Opsiyon gelmez boşuna bekleme :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 1
iphone4    83

Konu dışı ama, minicik soru:

Best answer eklenmiş bu konuya, yahu benim eskinden vardı ve kullanıyorduk; 4'e geçince işaretlenmiş olanlarda gitmiş o sistem de kapanmış bende. 
Ardından kontrol etmedim ama demekki sistem var, bende aktif değil. Acaba yine açsam geri gelir mi?

Edit: Geri geldi, hemen Türkçe yapayım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
  • 0
CanBy    6

Core klasöründe "dev" klasörünü bulamadım. 

Bende editör ayarlarından 

Alıntı
Return Key Behaviour
  • Start new paragraph.
  • Go to next line.

Go to next line seçtim düzeldi.

Sanırım yeni sürüm de bu ayarı eklemişler. Sizin yazılar eski olduğu için o zaman yokmuş.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Önemli Bilgilendirme

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.