Jump to content
Duyurular
  • IPBaccess ve bünyemizde bulunan IPB tabanlı forumlar için Sunucu değişimi yapıldı.
  • Bir kaç gün içinde mevcut siteler yeni sunucuya taşınacaktır.
  • IPBAccess Güncellendi.
Oscar

IPB 3.x.x - IPB 4.x.x Güncelleme Rehberi

Recommended Posts

Bu makalemizde sorunsuz bir şekilde IPB 3.x.x sürümlü forumu IPB 4.x.x sütüme güncelleme adımlarını göreceğiz. Bunu yapmadan önce henüz yapmadıysanız IPB 3.x.x - IPB 4.x.x güncelleme ön hazırlığı başlıklı konumuzu okuyun ve forumu güncellemeye hazır hale getirin.

http://www.ipbaccess.com/topic/9492-ipb-3xx-ipb-4xx-güncelleme-ön-hazırlık/

Önceki konumuzda ön hazırlığı yapmış ve hostunuzun IPB 4 çalıştırmaya uygun olduğundan emin olduktan sonra güncellemeye başlayabiliriz. Güncelleme başarılı bir şekilde bitmeyebilir yedeklerinizi aldığınızdan emin olun.

Güncellenebilir duruma getirdiğimiz forumumuzun mevcut görünümü

2015-02-26_15-07-25.png.e1bfa3b5242b608c

1. Dosyaların Yüklenmesi (Upload)

Mevcut IPB 3.x.x sürümülü forumunuz güncellemeye hazır ve çalışır durumdaysa güncelemeye başlayabiliriz onun için forumunuza giriş yapın  ve çalışıp çalışmadığından emin olun. Çalışıyorsa ftp'deki dosyalara hiç dokunmadan IPB 4.x.x dosyalarınızı ftp'ye upload edin ve var olanların üzerine yazdığınızdan emin olun.  dosyalarınızın içeriği satın almış olduğunuz modüller içeriğine bağlı olarak değişebilir örneğin IP.Blog uygulaması varsa eski uygulama içeriğinizde paralel olarak güncellenecek.

Çalışan mevcut forumda ayarlarda ön hazırlıkta belirtilen ayarlardan başka ayar değişikliği yapmıyoruz çünkü IPB 4 çok farklı bir forumdur ve eski formdaki bilgileri alabilmesi için neyin nerede olduğunu bilmesi gerekiyor mesela avatarların yeriş belli olmalı ki onları kendine entegre edebilsin.

ftpupload.thumb.png.1621644739312cc20cf2

Aklınıza söyle bir soru gelebilir ya "eski dosyalar ne olacak? böyle karışık durumda mı duracak? Bundan sonraki konumuz eski IPB 3.x.x tabanlı dosyalardan kurtulma üzerine olacaktır ne kadar durmalarının bir zararı yoksa da. 

2. Güncellemeye başla

http://www.ipbaccess.com/admin/upgrade 

Bu şekilde sitenizin adres yolundan upgrade işlemini başlatmak için sitenize root admin olarak giriş yapabileceğiniz login paneli gelecektir.

admin-login.thumb.png.77f945e30afe0a104f

3. Uyumluluk Denetimi

giriş yaptıktan sonra uyumluluk denetimi çalıştırılarak gereksinim duyulan bileşenler kontrol edilir. Herhangi bir bileşen uyarı vermiyorsa güncellemeye devam edebiliriz. Resimde bende çıkan sonucu görüyorsunuz. Eğer Advice bir bir satır görürseniz bu öneri anlamındadır görmezden gelebilirsiniz.

system-check.thumb.png.bc19ff0461552cebc

Edited by Oscar
  • Like 1

4. Güncellenecek Uygulamalar.

Bu bölümde satın aldığınız paket miktarına göre indirdiğiniz IPB4 paketinde bulunan güncellemeye uygun paketleri görüyorsunuz. Güncelleme noktası IPB 3.4.7 ve hedef sürüm IPB 4.0.0 Beta 5a olarak görülüyor.

applications.thumb.png.c6863114460b03858

5. Dönüşüm Ayarları

Devam ediyoruz ve bir sonraki Admin bölümü yani adım 5 bazı seçenekler görüyoruz. Bu seçenekler olması gerektiği gibi otomatik olarak seçilir benim önerim ayarlara dokunmamanız yönünde.

step5-admin.thumb.png.406c3edac57df7ff3a

6. Güncellemeyi Başlat

Bu adım güncellemeyi başlat adımının ilk halkasıdır. Bundan sonra güncelleme başlar ve herhangi bir sorun veya sizden bir seçenek istenmediği sürece kurulum devam eder ve şanslıysanız bu şekilde biter. 

step6.thumb.png.5f1b716279fa5222fcd46aa8

Güncelleme devam ediyor.

step7.thumb.png.81368f1ee1a0b0befd1864a7

Ve mutlu son. O kadar çok uygulamamız olmasına rağmen sorun çıkmadan daha önce aldığımız önlemler sayesinde sorun yaşamadan güncellemeyi tamamladın.

final.thumb.png.bf919166e6ed63bf205f4a83

Bu yanlış anlaşmasın önlem alınmamış olsa bile yani hazırlık aşamasını yapmamış olsak bile güncelleme başarıyla tamamlanabilir onu yapmamızın nedeni olası kötü sürprizlere yakalanmamak içindir.

Edited by Oscar
  • Like 5

Hocam eline sağlık güzel bir döküman olmuş. Benim gibi yeni geçmek isteyenlere faydalı olacaktır. 

Çok sade ve anlaşılır olmuş eline sağlık :)

gözümü korkutup güncellemeye bir türlü davranamadım bugüne kadar.. bugün nihayet güncelledim ve bir saatimi almadı denebilir. 
bu arada makale için teşekkürler

• İPS, suhosin hataları var diye güncelleme yapmam deyip duruyor, elemanın yokuşa sürmesi mi şart mı anlamadım. Sonuçta yeşil uyarı ve sunucu şirketi yapamıyorum diyor. Ne yapabilirim, kesinlikle yükselemez mi yani?  
  •  
  • PHP setting suhosin.request.max_vars is set to 1000. This can cause problems in some areas. We recommended a value of 4096 or above. You should contact your hosting provider or system administrator to ask for this to be changed.

Edit: Şuan yaparım dedi.Ama hata olursa bir daha uğraşmazmış. Vay be :) 

Edited by iphone4

4 kurulmuş şuan ama yazılar falan pert :) bu şekilde duruyor Ã–nerileriniz & Åžikayetleriniz

Daha tamamlandı demedi ama.

Edit: Ben beceremiyorum daha iyi bilenlere devrediyorım lütfen bekleyin dedi şimdide.

Edited by iphone4

Türkçe karaktere sahip heryer bozuldu, arka planda rebuild işlemleri yapılıyor şuan ama düzelmiş bir bölüm hala göremiyorum. Bozdular yav boşu boşuna. Kaç saattir bekliyorum.

Ek: Yeni Yazılan Türkçe karakterde sorun yok.

Edited by iphone4

Forumun UTF-8 tabanlı değilmiş. Yükseltme yapmadan önce forumu konvert etmeliydin.

Tekrar baştan yaparsınız.

UTF-8 'di ama kaç ay önce hazırladık hatta, ips4.php sayfasında da sıkıntı gözükmüyordu.

Forum belki de veritabanı utf8'di ama veritabanı değildi. Ya da yükseltme yaparken bozulmuş bilemiyorum ben hiç karşılaşmadım böyle bir sorunla.

Olabilir onları bilmiyorum işte.Keşke anlasam da kendim çözsem :P Boş boş beklemek kötü. 

Forum belki de veritabanı utf8'di ama veritabanı değildi. Ya da yükseltme yaparken bozulmuş bilemiyorum ben hiç karşılaşmadım böyle bir sorunla.

Eski sürüme sorunsuz döndüm, bakalım bu sefer halledebilecekler mi :)