Jump to content
Duyurular
  • IPBaccess ve bünyemizde bulunan IPB tabanlı forumlar için Sunucu değişimi yapıldı.
  • Bir kaç gün içinde mevcut siteler yeni sunucuya taşınacaktır.
  • IPBAccess Güncellendi.
Sign in to follow this  
csk16

IP.Downloads indirmeden önce bekleme süresi

Recommended Posts

Custom Download Fields

Bölümlerinde olabilir. Bende Yapmaya Çalıştım Ama Bulamadım. Belkide Nexus İle İlgilidir.

IPS'de gördüm ama hatırlamıyorum yerini, konusu geçmişti.

Bayağıdır ıpb inceliyorum hiç rastlamadım bende çok detaylı bir script :)

Bayağıdır ıpb inceliyorum hiç rastlamadım bende çok detaylı bir script :)

hook olabilir.

IP.Downloads 2.5 serisinde bu özellik yer alıyormuş. 

Bu özellik çalışmıyorsa sunucu tarafından bir eksiklik olabilir. PECL library gerekiyordu bunun için daha önceleri. Son sürümde denemedim çalışıyor mu diye.

IP.Downloads 2.5 serisinde bu özellik yer alıyormuş. 

Bu özellik çalışmıyorsa sunucu tarafından bir eksiklik olabilir. PECL library gerekiyordu bunun için daha önceleri. Son sürümde denemedim çalışıyor mu diye.

Hocam nereden açıyoruz benim kurcalamadığım yer kalmadı 

Burada açıklaması var.

http://community.invisionpower.com/blog/1174/entry-6895-ipdownloads-25-dev-update-more-download-controls/

Üye grubu ayarlarında IP.Downloads bölümünde olması lazım. Kullanıcı grubu için bazı kısıtlamalar yapmanız gerekiyor çalışması için vs.

Live countdown before the download will begin

We've most likely all been to websites where you click to start a download and suddenly a counter shows up on the screen, requiring you to wait 30 (or sometimes 60) seconds before the download will actually begin. Many sites dedicated to file-sharing specifically utilize such a setup, providing an incentive to purchase one of their unlimited monthly subscriptions to bypass this countdown.

IP.Downloads 2.5 now has this functionality built in on a per-group basis. You can configure individual user groups to require a short wait period before the download will begin, and this will be honored both on the front end (visibly to the user) and on the backend (so the user cannot circumvent this wait period). When the user clicks to download a file, the countdown will begin, and the remaining wait time will be displayed on the screen.

Here is a short video showing this in action. 

http://screencast.com/t/Ff900lsxEiL

Member Groups  »  Manage Member Groups  » Downloads adlı sekmeden resimdeki yerden yapabilirler teşekkürler Oscar.

v9zfz.jpg

Sign in to follow this  
    • 1 Posts
    • 230 Views
    • 1 Posts
    • 271 Views
    • 1 Posts
    • 269 Views
    • 1 Posts
    • 258 Views
    • 1 Posts
    • 270 Views

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Guidelines.