Jump to content
Duyurular
  • IPBaccess ve bünyemizde bulunan IPB tabanlı forumlar için Sunucu değişimi yapıldı.
  • Bir kaç gün içinde mevcut siteler yeni sunucuya taşınacaktır.
  • IPBAccess Güncellendi.
Sign in to follow this  
Oscar

IPB Neden en iyi forum uygulamasıdır?

Recommended Posts

Pek çok yerde IPB ve diğer forum scriptlerinin karşılaştırmaları yapılmaktadır. Bu karşılaştırma temel yapıyı bilmeyenler tarafından sadece kullanım yönünden olmaktadır.

IPB Neden en iyi forum uygulamasıdır sorusuna verilecek onlarca soru vardır ben sadece bunlardan bir kaç tanesine yanıt vermeye çalışacağım.

1. Web teknolojilerini yakından takip eder ve uygulama içinde en önce kullanır.
  2. Tamamen modüler olduğu için her modül birbirinden bağımsız olarak eklenip çıkarılabilir.
  3. Extensions / Genişletme desteği. IPB Ana yapıda kullandığı bileşenleri genişletme olarak kullandığı için bu genişletmeleri uygulamalarınızda kullanmanıza kolaylık sağlar.
  4. Hook / Kanca desteği. çok geniş bir hook desteğine sahiptir. Her türlü işlevi hiç bir kodu ellemeden forum uygulamanıza ekleme imkanına sahipsiniz.
  5. Özellikler ve yönetim bakımından Admin yönetimi olarak en mükemmel yönetim ara birimine sahiptir.
  6. SEO yönünden zenginleştirilmiş en gerekli özellikleri kendi içinde barındırır.

devam edecek...

kısacası yorumlar değil kullanıcılar bilir nasıl bir üstün sistem oldugunu :)  wordpress'den üstün bir sistem benim gözümde

kısacası yorumlar değil kullanıcılar bilir nasıl bir üstün sistem oldugunu :)  wordpress'den üstün bir sistem benim gözümde

Wordpress karşılaştırmak için doğru bir seçim değil. :)  Dünya ile Ay'ı karşılaştırmak gibi. Wordpress sadece bir Blog uygulamasıdır. IPB başlı başaına bir dünya. IPB ile bir sürü daha kaliteli Wordpress uygulaması oluşturabilirsiniz.

Forumlar arasında IPB geldiği bu nokta tartışılmaz. Kullanıcı tarafından bakılırsa bu sadece bir forum ama teknik yönden bakıldığında IPB 3.4.x gelmiş en geçmiş en iyi forum uygulamasıdır. Tüm forum uygulamalarını kullandım ve halen takip ederim. Daha iyisi yapılmadı.   

etiketleri yeter ben başka birşey demiyorum :) bir sistem bukadarmı kaliteli tag indexler ya :) o yüzden wp ile kıyasladımya zaten. millet wp'nin taglarına övgü tutar. ne yazıkkı halen ipb'yi keşfedememişler :)

peki xenforo ile ipb'i nasıl kıyaslarsınız?

IPB en iyi forum uygulamasıdır deyince siz bundan ne anlıyorsunuz? :)

Xenforo daha iyi olsaydı en iyi forum scripti Xenforo derdim. Bu benim düşüncem.  Ama siz Xenforo tercih ediyorsanız bu soruyu sormanıza gereken yer Xenforo forumlarıdır.

hayır benim içinde en iyi forum sistemi ipb'dir. xenforo popüler olduğu zamanda forum sistemimi değiştirmiştim ve inceleyerek ipb'nin en iyi olduğuna karar vermiştim. bu böyle olmasaydı zaten şuan xenforo kullanıyor olurdum. bu genel yapılan bir kıyaslama, bende burada deneyimli ipb kullanıcıları olduğunuz için düşünceleriniz ne yönde merak ettim ve bu yüzden sordum. 

ayrıca bu yüzden buradayım.

Bir forum scripti her şeyden önce kullanıcı dostu olması gerekiyor. vBulletin ACP ve Xenforo ACP yönetimi bakımından işkence.  vB neyse ACP daha iyi ama Xenforo tam bir rezalet.

Sadece kullanıcı tarafından değil aynı zamanda o script için kolayca eklenti yapılabiliyor mu Xenforo için hayır ama vB ve IPB için kolay. O yönden de Xenforo daha gelişme aşamasında.