Jump to content
Duyurular
  • IPBaccess ve bünyemizde bulunan IPB tabanlı forumlar için Sunucu değişimi yapıldı.
  • Bir kaç gün içinde mevcut siteler yeni sunucuya taşınacaktır.
  • IPBAccess Güncellendi.
Sign in to follow this  
Oscar

Template Hooks Oluşturmak

Recommended Posts

Kullanıldığı Yerler : Template hook kullanılan temanın belirli noktalarına veri göndermeye yarıyor.  

Temalardaki bu noktalar şunlar:

<if test="ismember:|:$author['member_id']"> ...

<foreach loop="customFieldsOuter:$author['custom_fields'] as $group => $data">

Template hook oluşturma aşamasında hangi modül ve temanın hangi bölümüne ekleme yapılacaksa hook oluşturma bölümünden o konumunu seçerek eklentimizi oluşturabiliyoruz.

Örneğin Topic View bölümünde ileti sayımızı gösteren yerin altına bir şey eklemek istiyorsak;

Şu şekilde bir hook oluşturmamız gerekiyor.

Hook kodumuzu da bu şekilde oluşturarak kullanıcının ip adresini profilimizde gösterebiliriz.

<?php
class deneme_hook
{
	public function getOutput()
	{
		$member = ipsRegistry::instance()->member()->fetchMemberData();;

$profile = ipsRegistry::instance()->output->getTemplate('profile')->functionData['profileModern'][0]['member'];

if ( $member['g_access_cp'] or $member['g_is_supmod'] )
		{
			return <<<HTML
			<dt>IP Address</dt>
			<dd>{$profile['ip_address']}</dd>
HTML;
		}

return '';
	}
}

Bir veriyi kaldırıp istediğimiz veri ile değiştirmeyi nasıl ayarlayacağız hocam? Mesela ileti sayımızın altına değilde yerine yazdırmak istesek IP adresini, nasıl yapacağız?

Bir veriyi kaldırıp istediğimiz veri ile değiştirmeyi nasıl ayarlayacağız hocam? Mesela ileti sayımızın altına değilde yerine yazdırmak istesek IP adresini, nasıl yapacağız?

Buraya kadarını öğrendiğinize göre replaceOutput kullanacaklsınız.

Temada belirlenen yerleri bul değiştir yapar.

public function replaceOutput( $output, $key )
{
// burada output üserinde istediğiniz yeri bul değiştir yapacaksınız preg_replace veya str_replace ile.
}

Ama sanmıyorum hook yapmayı öğrendiğinizi, öyle olsaydı bu en basit hook olayıdır bilirdiniz yoksa.
Önce hook yapmayı öğrenin biraz pratik yapın ondan sonra sorular anlamadığınız yerleri sorarsınız. Ama zaten biliyorsanız cevap 
replaceOutput

Buraya kadarını öğrendiğinize göre replaceOutput kullanacaklsınız.

Temada belirlenen yerleri bul değiştir yapar.

public function replaceOutput( $output, $key )
{
// burada output üserinde istediğiniz yeri bul değiştir yapacaksınız preg_replace veya str_replace ile.
}

Ama sanmıyorum hook yapmayı öğrendiğinizi, öyle olsaydı bu en basit hook olayıdır bilirdiniz yoksa.

Önce hook yapmayı öğrenin biraz pratik yapın ondan sonra sorular anlamadığınız yerleri sorarsınız. Ama zaten biliyorsanız cevap 

replaceOutput

Daha hook'a bugün sabah başladım hocam, ilk önce uygulama geliştirmenin temellerini öğreneyim dedim. ACP'deki menüler, uygulama ayarları gibi. Bunları çözdüm sayılır, şimdi de bu uygulama ile hook oluşturup foruma müdahaleyi çözmeye çalışacağım. Sağolun...

Daha hook'a bugün sabah başladım hocam, ilk önce uygulama geliştirmenin temellerini öğreneyim dedim. ACP'deki menüler, uygulama ayarları gibi. Bunları çözdüm sayılır, şimdi de bu uygulama ile hook oluşturup foruma müdahaleyi çözmeye çalışacağım. Sağolun...

Uygulama ile hook oluşturulmaz. uygulama dediğiniz IP.Downlaod, IP.Nexus bunlarla hook oluşturulmaz. 

Siz önce en basitini yani hook'u öğrenin sonra uygulama yapın. Daha hook yapamadan IP.Downlods gibi uygulama yapamazsınız.

Uygulama ile hook oluşturulmaz. uygulama dediğiniz IP.Downlaod, IP.Nexus bunlarla hook oluşturulmaz. 

Siz önce en basitini yani hook'u öğrenin sonra uygulama yapın. Daha hook yapamadan IP.Downlods gibi uygulama yapamazsınız.

Demek istediğim şu hocam, hani bir uygulamayı yüklerken yanında bazı, uygulamaya ait hooklarda yüklenir. Örneğin Shoutbox uygulamasını yüklerken yanında Shoutbox (Global) veya Shoutbox (Active Users) gibi hooklarda yükleniyor. Oluşturma dediğim bu. Yanlış biliyor olabilirim. Yanlış anlamış olabilirim. Bir projem var, onu geliştirirken öğrenmeye çalışıyorum :)

Demek istediğim şu hocam, hani bir uygulamayı yüklerken yanında bazı, uygulamaya ait hooklarda yüklenir. Örneğin Shoutbox uygulamasını yüklerken yanında Shoutbox (Global) veya Shoutbox (Active Users) gibi hooklarda yükleniyor. Oluşturma dediğim bu. Yanlış biliyor olabilirim. Yanlış anlamış olabilirim. Bir projem var, onu geliştirirken öğrenmeye çalışıyorum :)

Sen başka yerlerdesin olayı karıştırmışsın. Onlar uygulama yükleme, uygulama yapma yani sıfırdan uygulama veya hook yazma başka bir şey.

Sen başka yerlerdesin olayı karıştırmışsın. Onlar uygulama yükleme, uygulama yapma yani sıfırdan uygulama veya hook yazma başka bir şey.

Bende saten sıfırdan bir uygulama yazmaya çalışıyorum hocam. Anladığım şu: uygulama ayarların kontrolü ve birleştirilmesini sağlar, hooklar ise bu ayarların temada veya arkaplanda uygulanmasını sağlar. Yanlış anladım sanırım :)

Bu şekilde gidersen hiç bir şey öğrenemezsin. Önce en basitini yani IPB alfabesi dediğimiz hook yapmayı öğren sonra okuma yazma öğrenirsin. :)

Daha bu hook'lar 3-5 çeşittir sen burada verdiğim en basitini öğren ondan sonra soru sormaya başla. Hiç bir şey öğrenmeden sorduğun sorulara verdiğim cevaplar sana bir şey ifade etmez. ;)

Boşu boşuna konu kirliği yapıyoruz.