Jump to content
Duyurular
  • IPBaccess ve bünyemizde bulunan IPB tabanlı forumlar için Sunucu değişimi yapıldı.
  • Bir kaç gün içinde mevcut siteler yeni sunucuya taşınacaktır.
  • IPBAccess Güncellendi.
Sign in to follow this  
Erkan

CSEO'dan IPB SEO'ya Geçiş Sorunsalı

Recommended Posts

Merhaba,Bu sitenin eski üyelerindenim. Bir dönem kapalı kalınca, umudu kesmiştim. Ama geçtiğimiz günlerde google arama sonuçlarında karşıma tekrar çıkınca sevindim :) Sitenin yeni hali oldukça güzel olmuş, elinize sağlık :)Sanırım zbahadır ile Türkiye'de CSEO'yu kullanılan ilk kişiler olabiliriz. 2007 yılında sitemi açtıktan sonra CSEO'yu kurdum ve sitem bu sayede güzel yerlere geldi. Günlük 50k tekil hitleri gördük.IPB 3.0 beni çok heyecanlandırdı. Askerlik dönüşü 5-6 aydır yayında olan ve artık oturan 3.0 sürümüne keyifle geçebileceğimi düşündüm. Geçişi yaptım, ancak işler pek istediğim gibi gitmedi. Nerdeyse tamamen değişen kodlama yapısı, CSEO ile tam uyuşmama derken, site hitlerim 2-3k'lara düştü. Beni biraz süründürse de, siteyi düzlüğe çıkarmayı başardık 15k seviyelerinde devam ediyoruz.Bu geçiş sırasındaki önlenemez düşüş benim gözümü korkuttu. Bu yüzden CSEO gelişimini durdursa da, IPB SEO gayet güzel performans verse de, geçiş yapmak oldukça gözümü korkutuyor. %90 google kaynaklı hitim olduğu için, ufak bir dalgalanma çok fazla hit kaybına yol açıyor.Geçtiğimiz hafta CSEO'dan IPB SEO'ya geçiş için birkaç tane eklenti olduğu farkettim. 301 yönlendirmesi vb. herşeyi hallettiği söyleniyor. Ancak ben yine endişelerime engel olamıyorum.Bu konuda sizden fikir almak istedim, ne düşünüyorsunuz ?Teşekkürler.

Geçiş yok maalesef. Geçiş sonrası indexleriniz gider ama aktif siteler için toparlanması uzun sürmez. CSEO'ya ileride ihtiyaç kalmayacağını düşündüğüm için CSEO'yu kaldırdım.IP.SEO şimdilik yetiyor hatta bazı ek özelliklerde IPB 3.2.0 ile gelecek.

Bir noktada CSEO'dan vazgeçmem gerekecek mutlaka, ama erteleyip duruyorum işte.Şimdilik IPB 3.2'nin çıkışını kendime limit olarak koydum. 3.2 oldukça güzel özellikler ile geliyor. 3.2'ye yükselttikten sonra tekrar CSEO kurmayacağım :)+IP.SEO'yu da bugün kurdum. Güzel özellikleri var doğrusu. Sitemap Generator'ı çalıştıramadım henüz, IPB forumundan destek bekliyorum.

Generator ayarları o kadar karışık değil.Çalışmadığını nereden görüyorsunuz? siz bırakın kendi kendine sitemap oluşturur.

Sitemap Generator görevini kendi haline bıraktığımda, ilk çalışma sırasında kendini kilitliyor.Sanırım sitemap'in bulunduğu yol ile alakalı bir sorun var.Forum sitem ana dizine kurulu. Deneme amaçlı olarak da sitemap.xml dosyasını ana dizine koymuştum. CHMOD ayarını da yaptım.Ancak nedense başka bir uyarı vermemesine rağmen, sitemap generation failed hatası alıyorum.

Bir kaç yere kurdum dediğiniz gibi bir sorunla karşılaşmadım.Path olarak bir şey yapmanıza gerek yok kendisi yerini biliyor.sitemap.xml dosyasını chmod 777 olarak ayarladınız mı?

CSEO zamanından beri sitemap kullanıyorum. Özellikle konu sitemaplarım sıkıştırılmış halde 1,5 mb'ları bulmuştu.Chmodlar ile ilgili sıkıntı yok. Deneme yapma amaçlı her turda sitemap'e eklenecek konnu sayısını da 10 yaptım. Path vs. alanları boş bıraktım. TASK'ı 30 dk'da bir çalış olarak ayarladım. Elle müdahale etmedim.Buna rağmen çalışma zamanın geldiğinde, hiç bir hata vermeden, log oluşturmadan, task unlocked oluyor ve kendini kilitliyor.Sitemap yaratmaya çok ihtiyacım var ama, çözemedim sorunu. IPB forumunda da cevap gelmedi maalesef.

30 dakika da bir sitemap oluşturamazsınız sunucu ona yetişemez.Günde bir defa olmalı ve gece sunucunun en boş olduğu saat şeklinde ayarlanmalı.

Cevap için teşekkürler.Yorumunu dikkate alıp, sitemap oluşturma görevini günde bir kere gece 02:30'da çalışacak şekilde ayarladım.Ancak değişen bişey olmadı. Yine hiç bir hata yok, görev logu yok. Görev çalışamamış ve kendini kilitlemiş.IPB destek forumundan da cevap veren çıkmadı. Gerçekten ilginç :S

Cevap için teşekkürler.Yorumunu dikkate alıp, sitemap oluşturma görevini günde bir kere gece 02:30'da çalışacak şekilde ayarladım.Ancak değişen bişey olmadı. Yine hiç bir hata yok, görev logu yok. Görev çalışamamış ve kendini kilitlemiş.IPB destek forumundan da cevap veren çıkmadı. Gerçekten ilginç :S

Kendini kilitleme olayı dediğiniz çalışmadığı zaman zaten kilitli durumda durur.Last Run'da mutlaka sonuç raporları olması lazım.Meta Etiketlerini nasıl ayarladınız? Site haritasına neleri eklediniz?