Jump to content
Duyurular
  • IPBaccess ve bünyemizde bulunan IPB tabanlı forumlar için Sunucu değişimi yapıldı.
  • Bir kaç gün içinde mevcut siteler yeni sunucuya taşınacaktır.
  • IPBAccess Güncellendi.
Sign in to follow this  
ARieS

Ip.Board 3.0.x'e Yükseltme

Recommended Posts

Öncelikle Database ve FTP yedeklerinizi almayı unutmayın!!!Şimdi gelelim anlatıma.İlk olarak ftpnizdeki conf_global.php dosyası ve uploads klasörü haricindekileri yedek ya da başka bi isimde bir klasör içerisine alın. Eğer ftp yedeğinizi aldıysanız, isterseniz silebilirsiniz de.BL-1575-1246315150.jpgDaha sonra IP.Board 3.0.0 dosyalarını ftpnize yükleyin.BL-1575-1246315374.jpgSonra aşağıda gördüğünüz CHMOD izin ayararını yapın.BL-1575-1246316955.jpgYükleme ve izin işlemi bittikten sonra, kullandığınız internet tarayıcıdanhttp://siteadresiniz/admin/upgrade/ adresini girin.BL-1575-1246315496.jpgResimde de görüldüğü gibi çıkan ekrana Root Admin kullanıcı adı ve şifrenizi girin. Daha sonra ise Next> Butonuna tıklayın.Sonraki ekranda sistem gereksinimleri görünecek. Eğer gereksinimler karşısında Passed yazıyorsa yükseltme işlemini yapabilirsiniz. Eğer herhangi birinde bir hata görünüyorsa sunucu sahibi ile görüşüp gereksinimleri karşılamasını isteyebilirsiniz.Gereksinimleri karşılıyorsa Next> butonuna tıklayın.BL-1575-1246315597.jpgSonraki ekranda yükseltilececek olan olan sistemler görülmektedir. (Bizim örneğimizde sadece Forum var) Eğer blog, galeri vs aynı anda yükseltme yapmak istiyorsanız onların dosyasını da ftp ye attıktan sonra upgrade ekranını çalıştırın ve eğer işaretli değil ise işaretleyin.BL-1575-1246315728.jpgDaha sonra Next> butonuna tıklayın.Sonraki ekranda dikkat edilmesi gereken bir kaç husus var.BL-1575-1246315899.jpg1: Eski temanızın yedeklenmesini istiyosanız işaretleyin. (Biz eski dosyaları kaldırdığımız için gerek yok!)2: Eski dil dosyalarınızın yedeklenmesini istiyorsanız işaretleyin. (Biz eski dosyaları kaldırdığımız için gerek yok!)3: Eğer databasenizdeki eski tabloların (3.0.0 sürümü için gerekli olmayan tablolar) silinmesini istemiyorsanız işaretleyin.4: Bütün ACP izinlerini silmek istiyorsanız işaretleyin. (Yeni sürümde izin sistemi değişmiş ve yükseltme işleminden sonra Admin ve Root adminler aynı yetkiye sahip oluyor. Bu seçeneği işaretleyerek adminlerin bütün acp yetkilerini silebilir ve yükseltme işleminden sonra yeniden ayarlama yapabilirsiniz. Eğer işaretlemezseniz bütün adminler ACP de tam yetkiye sahip olacak. )Eğer işaretleme işlemlerini hallettiyseniz Next> butornuna tıklayın.Sonraki pencerede dikkat edilmesi gereken hususlar.BL-1575-1246316282.jpg1: SQL sorgularını göster. ( Bu işlem SQL sorgularını manuel olarak çalıştırmak içindir. Eğer ileri düzey bir kullanıcı değilseniz bu seçeneği işaretlemeyin!)2: Eğer yardım dosyalarında değişiklik varsa güncelle. ( Yardım içeriğini güncellemek iistiyorsanız işaretleyin. Yardım sayfasını kullanacaksanız işinze yarar.)İşaretleme işlemlerini bitirdiyseniz Start Upgrade... butonuna basın ve sistemin yükseltme işlemlerini yapmasını bekleyin.İşlemler bittikten sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.BL-1575-1246316503.jpgBuradaki mesajda. Konuları, mesajları imzaları vs yeni sisteme göre güncellemek için izlenmesi gereken yol verilmektedir. System>Recount & RebuildAyrıca eğer admin izinlerini silmediyseiniz izinleri düzenlemeniz gerektiğini hatırlatan bir uyarı bulunuyor.Ve IP.Board 3.0.0 la birlikte gelen Friendly URL özelliğini kullanmak istiyorsanız:conf_gloabl.php dosyasını açınEn sonuna şu aşağıdaki kodu ekleyin:

$INFO['use_friendly_urls']  = '1';

Kaydedin ve tekrar yükleyin.conf_global.php dosyasının CHMOD ayarını 644 yapmayı unutmayın.Bu işlemler bittikten sonra your upgrade is comlete! yazısına tıklayarak foruma ulaşabilirsiniz.Ve forumunuz hazır durumda..BL-1575-1246317032.jpgEğer temada bozukluk varsa Look & Feel>Template Tools>Recache Skin Sets ve Look & Feel>Template Tools>Rebuild Master Skin Data işlemlerini gerçekleştirin.Eğer bir problem yaşarsanız bu başlık altında belirtebilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı oluruz. ;)

Bir şey soracağım ; Temamızı devam ettirebilme şansımız var mı ? Siz orada öyle demişsiniz çünkü hangi şartlarda 2.3'te ki temımızı 3'te de devam ettirebiliriz ?

Guest jN_kazuya

tesekkurler harika bi anlatim ;)

Teşekkürler ARieS,Yükseltme yapacaklar için yarralı bir kaynak olmuş. ;)

Bir şey soracağım ; Temamızı devam ettirebilme şansımız var mı ? Siz orada öyle demişsiniz çünkü hangi şartlarda 2.3'te ki temımızı 3'te de devam ettirebiliriz ?

Temamızı devam ettirme şansımız yok. Orada sadece yedeğini almak isteyip istemediğinizi soruyor. Sürümler arasında tema kodlarında da çok büyük farklar var.

Tamam teşekkür ederim. Bir de şöyle bir sorun olacak ;Şimdi yeni sürüme geçince linkler tamamen gidecek mi ? Google'da ki vb yoksa direk forum anasayfasına mı yollar ?

Hangi sistemi kullanıyorsunuz? Seo kullanıorsanız linklerde değişme olabilir.

Sistemden kastım linkler içindi. SEO mu kullanıyorsunuz. Furl mu kullanıyorsunuz.Google kısa zaman içerisinde linklerinizi yenileyecektir. Bu konuda uggur'a danışmak daha iyi olur. ;)

Konuyu görüp mesaj yazacaktır mutlaka. ;)

Umarım zaten şu günlerde değil de yaz sonunda geçmeyi düşünüyorum 3'e hem lisans alımı hem dilediğim eklentiler büyük ihtimal o zamana kadar çıkar.

Şimdi yeni sürüme geçince linkler tamamen gidecek mi ? Google'da ki vb yoksa direk forum anasayfasına mı yollar ?

Şimdi bu biraz hassas bir konu. Eğer linklerinizde daha önceden 1-2defa değişiklik yaptıysanız googleın güvenini kaybedip sizi alt sıralara atma riski var. Ama daha önceden bir urlrewrite yapmadıysanız yani 2.3.6 ve(ya) daha önceki sürümlerinize sadece minerva seoyu kurduysanız, ipbnin seosuna geçmenizde sorun olmaz sadece tahmini olarak 1-2 aylık hit düşüsünüz olur (bu birçok faktörle değişkenlik gösterir, sitenizi bilmiyorum düşüncem tahminidir). Muhtemelen minervaseo ipb3 uyumlu yeni sürümünü çıkarır zaten. Yok ipbnin seosunu kullanıcam diyorsanız bir tane 404 sayfası yaparsınız ve onuda forumunuza yönlendirirsiniz. Böylelikle eski linkinize gelen ziyaretçiyi ortada bırakmamış ve sitede tutmuş olursunuz. Eğer 404 sayfası yapmazsanız eski bağlantınıza gelen bir ziyaretçi standart 404 sayfa bulunamadı sayfasını görür ve sitenizden uzaklaşır birşekilde. Kendiniz 404 sayfası yapar onuda forumuza yönlendirirseniz, ipb seosuna geçerken 1-2 sağlam backlink alırsanız sorun olacağını düşünmüyorum.Bu arada ARieS anlatım için teşekkürler güzel bir anlatım olmuş, Oscar abi sürümü güncellesin rep atıcam : ))))