Jump to content
Duyurular
  • IPBaccess ve bünyemizde bulunan IPB tabanlı forumlar için Sunucu değişimi yapıldı.
  • Bir kaç gün içinde mevcut siteler yeni sunucuya taşınacaktır.
  • IPBAccess Güncellendi.
serdarwork

IPB İlginç Redis Sorunu

Recommended Posts

Merhabalar,

Sunucu hizmetleri veriyorum. IPB yazılımını kullanan müşterimin bir sitesini NGINX web sunucusunun kurulu olduğu özel bir VPS'ye taşıdım. Klasik NGINX-phpfpm kuralları IPB ile uyum sorunu yaratmadı. Script A'dan Z'ye sorunsuz çalışıyor taşıma sonrasında. 

Site performansını en iyi seviyeye çıkartabilmek için ayrıca sunucuya Redis kurdum. (Php-redis modülü de dahil.) Redis'in sorunsuz bir şekilde çalıştığından da eminim. Testler yapmıştım.
Sorun ise IPB panelinden Data cache kısmından Redis'i seçtiğimde constant.php isminde bir dosya oluşturup veriyor. Site root dizinine bu dosyayı attığımda ise sitede hiçbir konuya ve kategoriye girilmiyor. 404 hatası alıyoruz.

İşin ilginç olan kısmı ise, yine panelden Redis'i ve cache özelliğini kapattığımda farklı bir constant.php dosyası veriyor yine, bu dosyayı site root dizinine.attığımda ise 404 sorunu gitmiyor. Yani bir kere Redis'i aktif ettiğimde site 404 vermeye başladığında geri eski haline dönmüyor, kategoriler ve konular 404 hatası vermeye devam ediyor.

Ücretli olduğu için IPB kurup kendi test sunucularımda da test edemiyorum. Sizce sorunun kaynağı ve çözümü ne olabilir?

Redis yerine memcached kuracağım fakat yine aynı hatayı verirse geri kurtaramayız diye çekiniyorum. Dediğim gibi ücretli bir yazılım olduğu için boş bir sunucuya kurupta test de edemiyorum.

Ne yaptınız orunu çözebildiniz mi?

PHP-FPM kullanıyorum ama sadece Apache üzerinde. Ningx bir türlü ısınamadım.  O konu da yardımcı olamayacağım. 

Redis hiç denemedim bu aralar el atmayı düşünüyorum.