Jump to content
Shooter_

Hesap Zaman Aşımı (Session Timeout)

Önerilen İletiler

Merhaba,

Kurmuş olduğum (IP Board 3.4.6 Sürümlü) forumda zaman aşımı (session timeout) problemi var. Mesela; foruma biri bağlandığı zaman yaklaşık 10-15 dakika sonra hesaptan kendi kendine çıkış yapıyor. Tarayıcıyı kapatıp tekrar açınca da direkt çıkış yapıyor hesaptan. Yabancı forum sitelerinde araştırdım ve problemin "Session Timeout süresinin az olduğunu" anladım ve çoğu yerde "süreyi uzatın" vs. yazıyordu fakat nereden uzatacağımı bilmiyorum, yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Shooter_, 7 saat önce yazdı:

Merhaba,

Kurmuş olduğum (IP Board 3.4.6 Sürümlü) forumda zaman aşımı (session timeout) problemi var. Mesela; foruma biri bağlandığı zaman yaklaşık 10-15 dakika sonra hesaptan kendi kendine çıkış yapıyor. Tarayıcıyı kapatıp tekrar açınca da direkt çıkış yapıyor hesaptan. Yabancı forum sitelerinde araştırdım ve problemin "Session Timeout süresinin az olduğunu" anladım ve çoğu yerde "süreyi uzatın" vs. yazıyordu fakat nereden uzatacağımı bilmiyorum, yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler.

Aktif olmayan bağlantılar zaman aşımına uğrarken aktif bağlantılarda bu olmaması lazım. Yine de aradığınız ayarlar:

1. System Settings  >  
  2. Global Settings  >  
  3. System  >  
  4. Security and Privacy

5hTnUpqSTEGGMvqfA2pXmw.png

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Session timeout sunucu taraflı bir ayardır ve php.ini dosyasından ayarlanır.  Forumdaki session expiration oturumun çıkış yapılmazsa ne kadar açık kalacağını gösterir. 

Normalde session timeout süresince giriş yapamıyor veya işlem yapamıyorsanız forum tarafında beklenen bir bağlantı zaman aşımına uğruyordur.  

Neyin zaman aşımına uğrattığını Chrome veya Firefox developer arayüzünden F12 yaparak Network ayağından öğrenebilirsiniz.  Normalde bekleten bağlantılar kırmızı olarak görünür. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Oscar, 6 saat önce yazdı:

Session timeout sunucu taraflı bir ayardır ve php.ini dosyasından ayarlanır.  Forumdaki session expiration oturumun çıkış yapılmazsa ne kadar açık kalacağını gösterir. 

Normalde session timeout süresince giriş yapamıyor veya işlem yapamıyorsanız forum tarafında beklenen bir bağlantı zaman aşımına uğruyordur.  

Neyin zaman aşımına uğrattığını Chrome veya Firefox developer arayüzünden F12 yaparak Network ayağından öğrenebilirsiniz.  Normalde bekleten bağlantılar kırmızı olarak görünür. 

Session Expiration'un değerini düzenledim fakat yine işe yaramadı, hesaptan bir süre sonra yine çıkış yapıyor... Süreyi uzatabilmek için farklı bir yol yok mu?

Bu arada, "php.ini" dosyasına Filezilla'dan ulaşabilme şansım var mı?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesaptan atma sorunu session sorunu değil cookie çok sorunu gibi.

Sunucu saatiyle forum saatinin uyuşmazlığı olabilir.  

php.ini erişimi hosttan hosta değişir.  Bazı hostlarda php.ini dosyası forumun olduğu yerde özel phpini dosyası kullanmana izin verirken çoğu vermez.  Hostunu aldığın yerle görüşürseniz yardımcı olurlar.  Sunucu saatini kontrol etsinler. 

Forumdan attığı zaman tarayıcınızdan çerez kontrolu yapın. Çerezler kendiliğinden siliniyorsa zaman sunucu zaman ayarları sorunudur. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Oscar, 16 saat önce yazdı:

Hesaptan atma sorunu session sorunu değil cookie çok sorunu gibi.

Sunucu saatiyle forum saatinin uyuşmazlığı olabilir.  

php.ini erişimi hosttan hosta değişir.  Bazı hostlarda php.ini dosyası forumun olduğu yerde özel phpini dosyası kullanmana izin verirken çoğu vermez.  Hostunu aldığın yerle görüşürseniz yardımcı olurlar.  Sunucu saatini kontrol etsinler. 

Forumdan attığı zaman tarayıcınızdan çerez kontrolu yapın. Çerezler kendiliğinden siliniyorsa zaman sunucu zaman ayarları sorunudur. 

Firmaya ticket atacağım. Bu arada foruma mobilden bağlanınca hesaptan çıkış yapmıyor, mobilde sorun yok yani ama nedense bilgisayarda çıkış yapıyor...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Shooter_, 1 dakika önce yazdı:

Firmaya ticket atacağım. Bu arada foruma mobilden bağlanınca hesaptan çıkış yapmıyor, mobilde sorun yok yani ama nedense bilgisayarda çıkış yapıyor...

Bilgisayarınızın saati yanlış olabilir. 

Faklı tarayıcılar ile deneyin. Tarayıcılarınızın önbelleiğini temizleyip öyle deneyin.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Oscar, 3 saat önce yazdı:

Bilgisayarınızın saati yanlış olabilir. 

Faklı tarayıcılar ile deneyin. Tarayıcılarınızın önbelleiğini temizleyip öyle deneyin.

Bilgisayarım saatinden kaynaklandığını sanmıyorum. Çünkü sorun tek bende değil, forumda birkaç tane üye de bu durumdan rahatsız. Forumun saati şu anki Türkiye Saati;

•  (GMT - 12:00 hours) Enitwetok, Kwajalien    (GMT - 11:00 hours) Midway Island, Samoa    (GMT - 10:00 hours) Hawaii    (GMT - 9:30 hours) French Polynesia    (GMT - 9:00 hours) Alaska    (GMT - 8:00 hours) Pacific Time (US & Canada)    (GMT - 7:00 hours) Mountain Time (US & Canada)    (GMT - 6:00 hours) Central Time (US & Canada), Mexico City    (GMT - 5:00 hours) Eastern Time (US & Canada), Bogota, Lima    (GMT - 4:30 hours) Bolivarian Time    (GMT - 4:00 hours) Atlantic Time (Canada), Caracas, La Paz    (GMT - 3:30 hours) Newfoundland    (GMT - 3:00 hours) Brazil, Buenos Aires, Falkland Is.    (GMT - 2:00 hours) Mid-Atlantic, Ascention Is., St Helena    (GMT - 1:00 hours) Azores, Cape Verde Islands    (GMT) Casablanca, Dublin, London, Lisbon, Monrovia    (GMT + 1:00 hours) Brussels, Copenhagen, Madrid, Paris    (GMT + 2:00 hours) Kaliningrad, South Africa    (GMT + 3:00 hours) Baghdad, Riyadh, Moscow, Nairobi    (GMT + 3:30 hours) Tehran    (GMT + 4:00 hours) Abu Dhabi, Baku, Muscat, Tbilisi    (GMT + 4:30 hours) Kabul    (GMT + 5:00 hours) Ekaterinburg, Karachi, Tashkent    (GMT + 5:30 hours) Bombay, Calcutta, Madras, New Delhi    (GMT + 5:45 hours) Kathmandu    (GMT + 6:00 hours) Almaty, Colomba, Dhakra    (GMT + 6:30 hours) Yangon, Naypyidaw, Bantam    (GMT + 7:00 hours) Bangkok, Hanoi, Jakarta    (GMT + 8:00 hours) Hong Kong, Perth, Singapore, Taipei    (GMT + 8:45 hours) Caiguna, Eucla    (GMT + 9:00 hours) Osaka, Sapporo, Seoul, Tokyo, Yakutsk    (GMT + 9:30 hours) Adelaide, Darwin    (GMT + 10:00 hours) Melbourne, Papua New Guinea, Sydney    (GMT + 10:30 hours) Lord Howe Island    (GMT + 11:00 hours) Magadan, New Caledonia, Solomon Is.    (GMT + 11:30 hours) Burnt Pine, Kingston    (GMT + 12:00 hours) Auckland, Fiji, Marshall Island    (GMT + 12:45 hours) Chatham Islands    (GMT + 13:00 hours) Kamchatka, Anadyr    (GMT + 14:00 hours) Kiritimati  
    Zaman (geçerli düzenlemeniz dahil): 31 Ağustos 2017 - 16:51

Saat dilimini yanlış gönderdim kusura bakmayın, ileti düzenlenemiyor sanırım. Saat ayarı şöyle;

(GMt + 2:00 hours) Kaliningrad, South Africa

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Diğer seçenekleri elediğinize göre geriye sadece host kalıyor

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sunucu saatini kontrol ettirdim, hiçbir sorun yok, normal saat ile aynı saat. Bu problemi çözmenin başka yolu var mıdır?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Mutlaka bir zaman sorunu vardır bunun başka açıklaması yok. Çerez eklentileri var Chrome veya Firefox için  Onlardan birini yükleyip çerezleri kontrol edin. zamanlarına ve silinme sürelerine bakın.  Çözemezseniz fazla uğraşmayın IPS'ye ticket açın yerinde baksınlar. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Dediğiniz gibi yapmaya çalıştım. Forumdan çıkış yaptığı anda site çerezlerine baktım ve "session_id" vardı. Sorun bahsettiğim şeyde sanırım. Bu session_id şeyini nasıl düzenleyebilirim? Birkaç yol denedim, veritabanını vs. karıştırdım, session_id ile ilgili şeyler buldum, value sayıları falan da vardı fakat düzenlemeyi bulamadım...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Sorunu çözdüm arkadaşlar, ilgilendiğiniz için ayrı ayrı teşekkür ederim.

Öncelikle Admin Paneli > Arama kısmına "Cookie" sözcüğünü aratın, çıkan sonuçlara girin ve "Cookie Domain"e tıklayın, boşluğa forum adresinizi yazın ama adresin en başına nokta ekleyin mesela; ".forum.ipbaccess.com" ya da ".ipbaccess.com" gibi olacak. Diğer 2 seçeneklere ise (Cookie Path & Cookie Prefix yazan yerlere) rastgele bir kısaltma girin örn: diyelim ki forumunuzun adı ipbaccess, boşluklara ipba yazabilirsiniz. Konunun kilitlenmesini arz ederim, tekrar teşekkürler. @Oscar

Ha bu arada arkadaşlar söylemeyi unuttum;

üsttrki adımları uyguladıktan sonra tekrar Admin Paneli > Sistem Ayarları > Security and Privacy (Güvenlik ve Gizlilik) > Session Expiration bölümüne hesaptan çıkış sayısını girin (dakika olarak). Ben 86400 dakika olarak ayarladım, siz kendinize göre ayarlarsınız.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Önemli Bilgilendirme

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.