Jump to content
Oscar

Hook, Plugin ve Application nedir?

Önerilen İletiler

IPB veya XenForo ya da vBulletin için olsun sistem aynı uygulanabilirlik farklıdır. Ama ondan önce bir forum developer olmak için bazı temel bilgilerin bilinmesi zorunludur. Ben bir uygulama yapmak istiyorum dediğiniz zaman bilmeniz gereken çok şey var ki bunun en başında çok iyi PHP, HTML, MySQL ve AJAX bilmelisiniz. Hepsi bununla bitmiyor elbette IPB için bir uygulama geliştirecekseniz IPB Frameworkü de çok iyi bilmelisiniz.

 

IPB Framework nedir?

IPB Framework uygulamaları oluşturmak için yapılan fonksiyonlar topluluğudur diyebiliriz. Bunu şöyle açıklayabiliriz. Bir veritabanına veri gireceğiz. Girilen verilerin güvenirliliği kontrol edilecek. Hack girişimlerine imkan vermeyecek şekilde girilen veriler denetlenecek. Veri girişleri ve veri çekme yöntemleri kolaylaştırılacak. İşte bütün bunları IPB Framework yapar ve siz sadece IPS Pages uygulamasında olduğu gibi uygulamanızı geliştirerek zamandan tasarruf ederken veri güvenliğini düşünmek zorunda kalmazsınız.  

 

Hook:

Çoğunlukla hook ve plugin karıştırılır ve ikisi aynı kabul edilir. Aksine hook ve plugin çok farklı şeylerdir.  Hook IPB Framework'ünde yer alan kancalardır. IPB verileri işlerken o bölüme eklenti ile müdahale edilebilsin veya o bölümle ilgili bir eklenti yani plugin yapılabilsin diye o bölümlere duraklar/kancalar yani hook noktaları konulur. Siz bu noktalara park ederek oradaki verilerin işleyişine müdahale edersiniz. Bunu yapabilmek için o duraklara Pluginler ile yani eklentiler ile erişirsiniz.

 

Plugin:

Plugin forumlara veya benzeri sitelere ek özellikler kazandırmak için yapılan küçük uygulamalardır diyebiliriz. Tema üzerinde bir yeri değiştirmek, belirli noktalara bir şeyler eklemek için pluginler kullanılır. Pluginlerin kullanımları oluşturulmaları çok basittir ancak kendi içinde çok farklı modelleri vardır. 

 

Application:

Uygulamalar daha kapsamlı işler yapabilmek için oluşturulan modüllerdir. Bu modüller kendi içinden pluginler barındırabilirler. Veritabanı ağırlıklı çalışmalar uygulamalarla yapılırlar. Blog Gallery gibi modüller birer uygulamalardır. 

 

  • Beğen 2

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Şunu merak ediyorum.

 

Bir plug-in var mesela 1.0.5 sürümünde ve 4.1.x ile kullanılıyor.

 

4.2 çıktı, adam güncelliyor 1.0.6 diyor ismine ve açıklamasına 4.2 uyumlu yazıyor. Aslında buna 4.x demesi gerekmez mi? ya da 4.2 uyumlu olan eskilere artık uyumsuz mudur? 

 

Uygulamadan uygulamaya değişir gibi geliyor bana ama :/ 

  • Beğen 1

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

4.1 ve 4.2 yapısal olarak aynı ama 4.3 ne getirir bilemeyiz onun için uygulamayı yapan kişi hangi sürümde çalışacağından emin olduğu için öyle belirtmiş. 

  • Beğen 3

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×

Önemli Bilgilendirme

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.