Jump to content
Duyurular
  • IPBaccess ve bünyemizde bulunan IPB tabanlı forumlar için Sunucu değişimi yapıldı.
  • Bir kaç gün içinde mevcut siteler yeni sunucuya taşınacaktır.
  • IPBAccess Güncellendi.
Oscar

DivxPlanet - Altyazi.org yayın hayatına son verdi

Recommended Posts

2003-2004 yıllarından beri takip ettiğimi zaman zaman yöneticileriyle görüştüğün Türkiye'nin en büyük altyazı sitesi altyazi.org yayın hayatına son verdi. Bir haftadır erişime kapalı olan altyazi.org Twitter üzerinden erişim sorunları yaşandığını geri dönmek için çalışmalara devam ediliyor haberini vermişti. Ancak bugün gelen son haber altyazi.org kullanıcıları için tam bir yıkım oldu. O kadar yıllık emek ve elde edilmiş kullanıcı potansiyeli bir kalemde silinmiş.

altyazi.org.png

Sitenin kapanmasına neden olan neydi. Henüz bu konu da bir açıklama gelmedi. Kapanmasına son anda karar verilmiş olması yolunda gitmeyen ciddi bir sorunun olabileceğini düşündürüyor. Bilemiyoruz artık yasal bir süreç mi başlatılmış yoksa teknik nedenlerden dolayı geri dönülemez bir yola mı girilmiş. Buradan önemli olan kendi alanında en büyük desteği veren geniş ve profesyonel bir kadrosu olan eski adıyla DivxpPanet artık yok.

https://twitter.com/altyazi_org

Bazı dedikodular var ne kadar doğru bilemem ama sitenin veritabanı uçmuş ve yakın zamanda alınmış bir yedeği yokmuş. Bana çok saçma geldi ama böyle bir şey olduysa çok yazık olmuş.

Merhabalar Admin

bu konu ile ilgili malasef bizde üzügünüz yıllardır ücretsiz bir şekilde sebeplendiğimiz bir site idi. İnşallah nasip olursa 5-6 cevirmen arkadaşla birleşip ipboard alt yapısı ile yeni bir topluluk yaratmaya çalışıyoruz çalışmalarımıza başladık altyazi.org tutmasada en azından birşeyler yapmayı planlıyoruz.

iyi forumlar

Orası sadece bir altyazı sitesi değildi. Büyük kullanıcı toplulukları ve sosyal bir oluşumdu. Hemen türlü sorun hakkında (spor ve politika hariç) yazışmalar olurdu. altyazı dediğin bsplayer kurarsın filmi eklediğinde altyazıyı bulup indiriyor. Çevirmenler derseniz onlar çeviri yapmaya devam ederler ve bu çeviriler yine bsplayer ile otomatik olarak opensubtitles üzerinden paylaştırılır. Ama divizplanet çok büyük bir platformdu öyle ha deyince kapatılacak bir şey değildi.

Yasal sorunlar nedeniyle devam edilmeyecekse bile forum açık tutulur insanlar yazışır ve topluluk dağılmaz.  gerçi eski yıllardaki hareketlilik yoktu ama kemik bir kullanıcı kitlesi vardı en azında günde bir kaç kere foruma girip bakınan.  Maddi değeri zaten tartışılmaz da bilmiyoruz işin aslını. Yedekleme sorunuysa ki öyle durumlar var benin en çok önem verdiğim konulardan biridir.  O zaman bir ihmal söz konusu olabilir. Velhasıl çok büyük emeklere yazık oldu. 

• Like 1

Benim başıma gelen onların da başın agelmiş olabilir. Ama ben yedeğe önem verdiğim için bir kaç günlük kayıpla kurtarmıştım. 

Sunucu işine yeni girmiş Almanya'da ikamet eden biri aracılığıyla sunucu kiralamıştım. Ben ona parayı gönderiyordum o bana sunucuyu kiralıyordu. Ödeme yapmadan önce mail atardım. Ödemeni şu tarihte gönderiyorum onaylıyor musun diye mail attım. Cevap gelmedi. Sunucu ödeme tarihine bir kaç gün kala tekrar mail attım cevap yok. Parayı göndersem adam cevap yazmıyor parayı da gönderemiyorum. Ve zaman dolunca sunucu içinde ne var ne yok birlikte gitti. arada bir yedek alır evdeki bilgisayarıma indirirdim. Bir kaç gün önce yedek almıştım başka sunucu kiralayıp bütün yedekleri otaya yüklemem günlerce sürdü ama yedekli çalışmam sonucu neredeyse kayıpsız atlatmıştım.  

Aynı adamdan almış olduğum bir sunucu daha vardı onun da taşıdım ama süresi bittikten sonra bir ay daha açık kaldı ve o kişiye asla ulaşmam mümkün olmadı. Sonra direk kendim hetzner firmasını bularak 7-8 senedir kendi sunucumu kendim almaya başladım. 

divplanet ile tanıştığım yıllarda sanırım 2005 yılıydı. Yöneticilerden biriyle tanışıyordum. Sunucuya benim bakabileceğimi söyledim ama günlük yedekleme yapmam lazım öyle çalışırım dedim. İlk yedeklerin alınması çok uzun sürecekti ancak sonraki yedekler daha kolay olacaktı. Bu şekilde anlaştık ancak ilk yedekleri alırken sunucu biraz zorlandı ve bazı aksaklıklar yaşandı ve sunucu işini benden aldılar. Bende olsaydı şimdi elimde dünya kadar yedek olacaktı ki benim sitelerimin her yıl ve o yılın aylarında yedekleri var. Yani nereden baksanız 10 yıllık yedeğim var.

Burada benim bir teorim var:

Burada tahminen divxplanet'in başına gelen şey sunucu ile ilgilenen kişiye erişilemedi.  Sunucu yönetiminde teknik ve yazılımsal işlerle uğraşan çok deneyimli kişiler olduğunu biliyorum. Yasal nedenlerden dolayı sunucu işiyle dışarından biri ilgileniyor olabilir. Bu kişiye erişilemeyince sunucu ödemesi yapılmamış ve kapanmış olmalı.  Bu benim tahminim kimsenin günahını almak istemem. Tabi yedek alınmıştır ama yedekler de sunucu üzerinde tutulunca yedeklerde beraberinde gitmiş olmalı.

Oysa yöneticilerin her birinden yedek olması lazımdı. Allah korusun bu adamların birinin başına bir şey gelse 10-15 yıllık emek heba olur gider. Öyle de oldu maalesef. Hele bu hızlı internet ortamında bir yedek almak ne kadar zor olabilirdi ki. Ben uzun yıllardan beri evde kurduğum bir sistemle her gece sunucuların yedeklerini alırım. Özel bşr istem yaptım bu şekilde günlük yedek almak çok kolay hale geliyor ve çok fazla veri indirmek zorunda kalmıyorsunuz.

Divxplanet'e geçmiş olsun. IPB ile tanışmama vesile olmuş o zamandan beri benim ikinci sitem gibiydi. Yazmasam bile hergün bir kaç kere girer neler olduğuna bakardım. 

Çok büyük kayıp. :/ 

Hocam duyduğum kadarıyla divxplanet den dolayı amerikada marka sahibi ile mahkemelik olmuşlar ve kaybetmişler bir diğer iddaa ise tazminat ödenmesi konusunda mahkemeyi kazanan firma bir miktar tazminat istemiş ve kazanmış sunucuları kapatıp sırra kalem basdılar. Tabiki bunlar bir iddia sizin dediğiniz gibi de olabilir kapatmadan önce server ile ilgili sorunlar yaşadılar sonrada hizmeti durdurduk açıklaması geldi.

Bütün veritabanını paylaştılar

Veritabanı paylaşılmadı o veriler 2015 yılına aitmiş. Marka sahibiyle anlaştılar diye biliyorum  onun için divxplanet alan adını kullanmaktan vazgeçtiler. Kaçma olayı olduğuna ihtimal vermiyorum. Bir hafta boyunca kurtarmaya çalışmışlar. Öyle olsa hiç bir yere yazı yazmaz ve açıklamada bulunmazlardı.

Bir kaza olduğu kesin gibi yoksa siteyi satar kurtulurlardı iyi de para ederdi.

Bir keresinde ben yapmıştım dalgınlıkla bütün sunucuyu veritabanlarını silmiştim ama neyse ki yedekli çalıştığım için bir günlük zararla yırtmıştım.

• Like 1

Oscar, 16 dakika önce yazdı:

Veritabanı paylaşılmadı o veriler 2015 yılına aitmiş. Marka sahibiyle anlaştılar diye biliyorum  onun için divxplanet alan adını kullanmaktan vazgeçtiler. Kaçma olayı olduğuna ihtimal vermiyorum. Bir hafta boyunca kurtarmaya çalışmışlar. Öyle olsa hiç bir yere yazı yazmaz ve açıklamada bulunmazlardı.

Bir kaza olduğu kesin gibi yoksa siteyi satar kurtulurlardı iyi de para ederdi.

Bir keresinde ben yapmıştım dalgınlıkla bütün sunucuyu veritabanlarını silmiştim ama neyse ki yedekli çalıştığım için bir günlük zararla yırtmıştım.

aynen hocam bu işte özellikle forumlarda bu gibi verisi çok olan sitelerde hergün yedek alınması ve bu yedeğinde başka sunucu hatta başka bir firmada barınması şart özellikle yedeklerin korunduğu sunucu büyük firmalar olması lazım

bende bir kaç sunucu var hem birbirlerine yedekliyorum ve eve yedekliyorum.  evde çalıştığım iş istasyonu da rutin olarak yaptığım işleri yedekliyor. Bazen yedeğin yedeğini aldığım da olur. sunucular raid çalıştığı için disklerden birinde fiziksel sorun olsa bile veri kaybı yaşanmıyor. 

• Like 1

Çok değer verdiğim bir site ve Ekipti. Altyazı işini türkiyede var edenlerdi. TRT'ye bile konuk olmuşlardı...

Şuan bu ekipten sonra açılan sitelerin önde olduğunu görmek beni rahatsız ediyor.

Asıl ekip bence toplanıp yeniden başlamalı diye düşünüyorum...

Yeni bir platform kuruldu. Adresi forum.planetdb.org.  Kurulurken beni de davet ettiler hatta sevindim inşallah bana da iş düşer diye.  En azından hem eski bir DP üyesi olarak hemde IPB tarafından biraz bilgim var katkım olur diye ama olmadı. Divxplanetin eski kadrosunda altyapıda çok deneyimli kişiler olduğunu biliyorum bir şekilde altından kalkacaklardır. Divxplanet'in yerini tutar mı tutmaz mı onu zaman gösterecek. Herkese ve DP üyelerine hayırlı olsun. 

Film olayına çok yabancıyım. İlgi alanıma girmiyo ama adını çok duyardım. Yinede üzüldüm.

sekseniki, 18.02.2017 - 13:39 yazdı:

Film olayına çok yabancıyım. İlgi alanıma girmiyo ama adını çok duyardım. Yinede üzüldüm.

Veritabanı silinmediyse eğer altyazi.org'un  bir gün mutlaka geri geleceğini düşünüyorum. :)

• Like 1