Jump to content
Oscar

Adım adım resimli Template Hook yapmak

Önerilen İletiler

IPB4 sürümünde hook yapısı IPB3 sürümdeki yapıdan çok daha gelişmiştir. Malum template hook adından da anlaşıldığı tema html çıktısı üzerinden işlem yapmak için kullanılır. Bu şu demektir forum sayfa kaynağındaki çıktı üzerinden belli bir alanı seçin üzerine başka bir kod yazdırmak veya altına ya da üstüne başka bir kod parçası eklemek için kullanılır.

IPB 3.x sürümlerde seçilecek alanları Internet tarayıcının sayfa kaynağına göre bakıp yapabiliyorken IPB4 sürümünde ilgili şablonu seçin onun kaynak kodu üzerinde seçtiğimiz alan ile ilgili işlem yapabiliyoruz. Hem kaynak şablona erişmek daha kolay hemde ne yaptığımızdan emin olabiliyoruz.

Şimdi basit bir örnek yaparak forum ana sayfasındaki Forums yazısını kaldırabilir veya yerine başka bir kod koyabiliriz ama biz Forums yazısını kaldıralım.

place.thumb.png.fbc7ea6e07069f1da63dcd94

Şimdi bu işlemi yapmak için Tema tabanlı bir hook yapıyoruz.

templatehook.thumb.png.096f1f2c99c4719df

Template hook konumu olarak core/fron/global şablonunu seçiyoruz. Bunun anlamı front yani ön görünüm ve global yani foruma baktığımız ana sayfa demektir. hook dosyamızın adınıda herhangi bir şey yapabilirsiniz. ben replaceforums.php olarak belirledim.

Resimde görüldüğü gibi hook yolumuz net olarak görünüyor. Sağdaki kalme işaretine tıklayarak bu konum üzerinden global şablona erişerek işlem yapacağız.

hook.thumb.png.39ba5e44411900ad14991dec4

Hook konumunu açtık soldan pageHeader şablonunu seçiyoruz çünkü bu ana görüntüleme header şablonu ve burada görüen Forums yazısının olduğu yeri kaldıracağız.

hookin.thumb.png.d22f768692c4cd1145a27a6

pageHeader üzerideki değiştireceğimiz yeri sağdan Select Element yazan yerden bulacağız. Bu düğmeye tıkladığımızda aynen tarayıcıda olduğu gibi sayfa kaynağına ulaşırız.

Resimde görülen <h1 class="ipsType_pageTitle">  yazan yeri seçiyoruz çünkü title bu etiketin içinde ve bu alanı seçeneklerden Replace yapacağız.

select.thumb.png.3a848c033a6d2dcb4b01053

Resimde görüldüğü gibi CSS Selector alanında seçilen yer görünüyor. Bu alanı boş olarak Replace deceğiz onun için alttaki Replace seçeneğini işaretleyerek kaydediyoruz.

replace.thumb.png.f7b1cf66fe68bf94000590

Görüldüğü gibi Content alanını boş bıraktık buraya herhangi bir şey yazarak Forums yazısının üzerine kaydedebiliriz.

Şimdi foruma bakalım Forums yazısı kaybolmuş mu.

final.thumb.png.36001ce763e0249fccf19e4e

Ve evet kaybolmuş. Burada basit olarak Template Hook mantığını basit bir örnekle anlatmaya çalıştım. Template Hook burada görüldüğü gibi basit işler yapmak için değil çok kapsamlı detaylı işlerde yapm ak mümkündür. Bundan sonrası sizin hayal gücünüze kalmıştır. 

Not:
Yakında Fonksiyon tabanlı daha gelişmiş bir hook yapısı olan Code Hook yapmayı öğreneceğiz.

• Beğen 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Önemli Bilgilendirme

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.