Jump to content
Duyurular
 • IPBaccess ve bünyemizde bulunan IPB tabanlı forumlar için Sunucu değişimi yapıldı.
 • Bir kaç gün içinde mevcut siteler yeni sunucuya taşınacaktır.
 • IPBAccess Güncellendi.

zdezen

Members
 • Content Count

  136
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

zdezen last won the day on July 17 2015

zdezen had the most liked content!

Community Reputation

11 Good

1 Follower

About zdezen

 • Rank
  IPBA Member
 • Birthday 04/20/1992

Profile Information

 • Gender
  Bay
 • Location
  İstanbul
 • Hoby
  Oyun, Programlama, Airsoft

User System Information

 • IPB Version
  3.4.x

Recent Profile Visitors

3,819 profile views
 1. http://codepen.io/ bu siteden yapılmış örneklere bakabilir, sayfalarına uygulayabilirsin
 2. IPB'yi nginx üzerinden çalıştırıyorum, 4 fpm deamon'u çalışıyor. Sunucunun özellikleri pek iyi değil ama sanırım anlık 30 kişiyi falan karşılar diye düşünüyorum. Webstorage vs'de kullandık mı, fazla request atmanın önüne geçebiliriz. Render'da client-side olacağı için ekstra zaman kaybı olmayacak. Backend için pek yorum yapamayacağım, zira zend framework'te ağır baya.
 3. API hazırlamışlığım var bunun üzerinde çalışan hali hazırda bir sms ve email gateway'ımız var. Yüksek bir trafiğe sahibiz, milyonlarca request işliyoruz. Oluşturduğu data cabası. Performansa yönelik tecrübelerimi baya zenginleştirdi. Ama bu benim işim ve bildiğim sistem için geçerli, IPB bilmediğim bir altyapı. Basit bir kullanıcı gibi kullanıyorum. Pek bir şey diyemeyeceğim. Uygun olabileceğini düşündüğüm için frontendi ayırmaya yeşil ışık yaktım. Jquery basit ajax istekleri vs için yeterli ama realtime bir uygulama yazmam gerektiği için Angulara başlamıştım. Angular'ın sağladığı Two-way-binding, route vs jquery pluginleri veya kendi pluginlerinizi oluşturarak yapabilirsiniz tabi. İkisi de uzun zamandır kullandığım kütüphaneler. Yaygınlaşmamasının sebebini ilk başlarda öğreniminin zor olduğuna bağlıyorum ben. İşin içine Typescript girince haliyle daha ağır oluyor. Ama alıştınız mı bırakamıyorsunuz. Özellikle angular-cli sayesinde dosyalama, config ile uğraşmadan projenizi sağlıklı bir şekilde build edebilir, geliştirebilirsiniz. Benim ipb'nin amacım temel şeyleri almak, topicler, içerisindeki mesajlar, kullanıcılar vs. Bu temayı düzenleyerek de yapılabilir tabi.
 4. IPB'nin sorgu maliyetinin bu kadar yüksek olduğunu bilmiyordum. Bu fikir aklıma geldiği zaman admin paneline baktığımda ön bellekleme için memcache vs gibi eklenti desteklerini gördüm. Restten gelen DB sorgularını ön belleklemiyor mu? Benim isteğim forum mantığından çıkarıp biraz daha sözlük tarzında bir uygulamaya çevirmek. Backbone, react.js, vue.js bunlarıda kullandım ama içlerinden bana en yatkını ve çalışma düzeni açısından angular daha iyi geldi. Virtual dom rendering olayları çok taze ama geleceği kapmak adına bunlara giriştim. :))
 5. Eğer zaman bulabilirsem ipb'ı sadece backend olarak kullanacağım. Frontend kısmını angular ile hazırlayıp, rest apisiyle ilişkilendireceğim.
 6. release date yayınlandı mı? göremedim bi yerde. ona göre beta kurayım diyorum, şuan php sürümünden dolayı forum açılmıyor
 7. Şuan bir önceki sürüm bana hata verdiriyor da yeni sürümü beğendim, sadece burada denedim.. ipb her sene trendi yakalayıp sistemini modernleştiriyor. ui'den fazlaca belli ediyor zaten.
 8. Php sürümünü 7.1'e güncelledim. Sanırım, ipb 7.0 üstü desteklemiyor. Büyük olasılıkla bunu kuracağım.
 9. aktivasyon mesajları yeni sms yasası engeline takılıyor mu?
 10. bağlantıdaki dosyayı indirip, db'yi convert etmen lazım. işlem bittikten sonra güncelleyebilirsin.
 11. selam, üzerinde çeviri için yetki falan verilirse elimden geldiğince destek veririm
 12. gözümü korkutup güncellemeye bir türlü davranamadım bugüne kadar.. bugün nihayet güncelledim ve bir saatimi almadı denebilir. bu arada makale için teşekkürler
 13. vay be dedikodular, söylentiler falan derken finale geldik :))
 14. IPB3x demo sürümü yaratıldı, bekleyelim biraz daha bakalım
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Guidelines.