Jump to content
Oscar

IP.Content ile adım adım haber sayfası yapmak

Önerilen İletiler

IP.Content ile daha önceki yazılarımda sık sık söz ettiğim gibi pek çok şey yapabilirsiniz. Örneğin forum, günlük veya bir haber sitesi. Şimdi adım adım IP.Content ile WordPress tarzı bir haber sitesi yapalım. Örnekleri geliştirerek daha detaylı projeler oluşturabilirsiniz. Bizim yapacağımız haber sitesi için varsayılan yani otomatik oluşturulan şablonları kullanacağız ama bu konuda kendini tecrübeli hisseden özel şablon kullanabilir.

İlk adım olarak bir sanal veritabanı oluşturmamız gerekiyor. Haber sitesi olacağı için kategori destekli olmalı. Ayrıca haber eklemek için daha özel değişkenler yüklemek için haber yükleme alanına özel alanlar ekleyebilirsiniz mesela haber eklerken belli bir veri istenebilir. Bu il adı veya kullanılan bir eşyanın modeli ya da bir forum scriptinin adı olabilir. Bunu daha ileriki konularda görnek için şimdilik alan eklemeden varsayılan form ile devam edeceğiz.

Adım 1 : Veritabanı oluştur.

Admin Pages alanından kategori simgesine tıklayın. Create New diyerek devam edin.

55c60c7a5c8fe_adm1.thumb.png.631b43dd8b8

Adım 2 : Veritabanı modeli seçiyoruz.

55c60d22ee81a_adm2.thumb.png.bb7bda5e864

Bu ekrandan iki şekilde veritabanı kullanımı mevcut. Ya hazır bir veritabanımız varsa onu seçiyoruz yoksa yeni bir veritabanı oluşturmak için Create New Database seçin Next ile devam ediyoruz.

Adım 3 : Veritrabanı Ayarları

Bu bölüm biraz detaylı olduğu için veritabanı ayarlarını tek tek açıklamaya çalışayım.

Details bölümü

Name = Veritabanı Adı. Örneğin News diyelim
Description =   Bu veritabanı hakkında bir açıklama. Örneğin News Database
Use categories = Bu seçenek ile kategori kullanıp kullanmayacağımız soruluyor. Kategori kullanmazsak bütün haberler kategorisiz olarak tutulur.  Biz kategori tercihi yaptığımız için (Yes, allow records to be stored in different categories) seçiyoruz.
Database index = bu bölümde önemli. Eğer haberleri forum kategori tarzı gösterecekseniz birinci seçeneği seçiyoruz ama wordpress tarzı bir model istiyorsak Show records like articles seçeneğiniz yani 2.yi seçiyoruz. Biz doğal olarak ikinciyi tercih ediyoruz.

Articles template = Ayarlar olduğu gibi kalsın
Show featured records only = Seçmiyoruz No olarak kalacak.
Records to show = Sayfalama yapacaksak sayfa başına haber gösterim sayısı 10 diyelim şimdilik.
Allow pagination = Sayfalama için evet diyoruz.

Sort by = Haber sıralama şeklini seçin
Order = Ayrıca sıralama

Listing Template Group = Olduğu gibi kalsın
Display Template Group = Olduğu gibi kalsın
Add/Edit Form Template = Olduğu gibi kalsın

Database Key = Veritabanı anahtarı olarak news girelim kodlarımızda ileri ayarlarda bu isimle veritabanımızı bağlayacağız. 

55c61222b756d_adm3-details.thumb.png.bf5

Veritabanı ayarlarımız için 2 bölümdeyiz.

Language

bu bölümdeki ayarlara bakalım ama bu ayarlara dokunmuyoruz.

55c612e180461_adm3-language.thumb.png.ef

Options Bölümü

Burada bir kaç ayara değineceğim dilerseniz değiştirin dilerseniz olduğu gibi bırakın. Adı geçmeyen bölümlere şimdilik dokunmayın.

Wiki-style editing = Wiki tarzı içerik düzenleme gerekli değil
Edit own records indefinitely = ekleyen kendi haberini düzenleyebilsin
Store revisions = Haber düzenlendiğinde eski kopyaları sakla
Allow searching = Aramaya izin verilsin
Moderate new records = Eklenen haberleri kontrol etmeden yayınlama
Enable RSS feed = RSS akışına dahil et

Allow comments = Yorumlara isin ver
Moderate new comments = Yorumlar denetimden geçsin
Allow reviews = İncelemelere izin ver.
Moderate new reviews = İncelemeler denetimden geçsin

Can use tags? = Tag yani etiken kullanılabilsin

Records per page = Sayfalamada içerik sayısı
Enable record image upload = İçeriklere resim ve medya eklenebilsin.

55c6154a5ee25_adm3-options.thumb.png.43a

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Veritabanı forum ayarları bölümündeyiz. Bu bölüm aslında çok basit ve oluşturduğumuz haberler için seçtiğimiz bir forumda konu oluşturularak haber tartışmaya açılır. Aslında haber için yorumlar bölümü mevcut dilerseniz her ikisini veya birini tercih edebilirsiniz.

55c6163c42186_adm4.thumb.png.d306ba82b62

Son adım Page yani sayfa bölümüdür. Burada bize sorulan bu veri tabanını var olan bir sayfaya mı eklersiniz yoksa bu veritabanı için bir sayfa mı oluşturursunuz. Bu bölümü atlayabiliriz çünkü sayfa oluştururken bu veritabanını seçebiliriz. 

55c616b761166_adm5.thumb.png.9ec47c4c459

Dikkat edersiniz bu alana kadar tab ayarları yaparken hiç Save yapmadık yaptıysanız ama önemli değil bütün ayarlar tamamsa veritabanımızı oluşturmak için Save diyebiliriz.

Save dedikten sonra son olarak bu veritabanına veri ekleyebilecek veya veritabanını okuyabilecek grup ayarları gelir.  Ben resimde görüldüğü gibi sadece misafirlere yazma izni vermedim sizde kendi koşullarınıza göre ayar yapabilirsiniz.

55c61780004a4_adm6.thumb.png.227161310e5

Son olarak veritabanı listemizde nasıl göründüğüne bakıyoruz. Buradan dilerseniz tekrar ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz. Şu ana kadar veritabanı oluşturma işlemi yaptık henüz bir sayfamız yok ona da bakacağız.

55c6180e64d0d_adm7.thumb.png.3630cd15433

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Veritabanı işimi hallettikten sonra şimdi sayfamızı oluşturalım.

55c618c9b5459_adm8.thumb.png.dfcefefe78a

Sayfa oluşturma seçeneği olarak bir sürükle bırak yaparak sayfa oluşturma sihirbazı kullanabiliriz veya HTML tabanlı koda dayalı bir sayfa yapısı kullanabiliriz. HTML tabanlı daha profesyonel sayfalar oluşturabilirken widget gibi özellikleri ana sayfadan sürükle bırak şeklinde yapamayız ama kod olarak ekleyebiliriz. Haber sitemiz basit olduğu için biz birinci seçeneği yani sayfa oluşturucu kullanacağız.

55c6199041d46_adm9.thumb.png.860d465f25c

Şimdi sayfamızı oluşturma ayarlarına bakalım.

Page Name = Sayfamızın adı
Page Filename = index.htnl gibi bir dosya adı veriyoruz ama şimdi home diyelim. Sayfaya http://siteadi.com/home olarak erişebileceğiz.
Page Folder = Daha çok çok sayfalı büyük projeler için dosyaları içine koyacağınız bir klasör olur şimdilik buna ihtiyacımız yok.
Template = Buradan ana sayfa şablonumuzun modelini seçiyoruz 2 kolon 3 kolon vs. Veya kendinizde özeli bir şablon oluşturabilirsiniz ama şimdi Two Columns seçerek devam edelim.

55c61adcd6738_adm10.thumb.png.6837123a28

Title & Meta Title alanında sayfa meta etiketlerini Menü bölümünden de bu sayfa için forum menüsünde bir menü ayağı oluşturabilirsiniz.

Diğer detayları şimdi atlayın ve Save deyin ve kaydedin.

55c61b8d3601d_adm11.thumb.png.66ae274cc9

Bütün seçenekleri görünür yapın ve tekrar kaydedin.

Şimdi sayfamızı açalım ve düzenleyelim.

Resimde görüldüğü gibi sayfalarımız arasından yeni oluşturduğumuz sayfamızı seçelim ve sayfa oluşturucuyu çalıştırmak için sağ taraftan seçili alana tıklayalım.

55c61c7e3b1e4_adm12.thumb.png.c964894918

Ve sayfamız açıldı ama boş geldi değil mi. Öyle çünkü sayfa oluşturucu seçtik şimdi oluşturduğumuz veritabanını sayfaya bağlayalım. 

55c61cf550bf7_adm13.thumb.png.b5f253b481

Sol taraftan Blok Yöneticisini açalım ve Pages bölümünden Database nesnesini sayfamızın en üst alanına yerleştirelim.

55c61dec9ba54_adm14.thumb.png.ed661ce315

Database ayarlarına girelim

55c61e1bc840d_adm15.thumb.png.7740a19d86

Veritabanıımız olan News veritabanını seçelim.

55c61e4b229be_adm16.thumb.png.f0566a1989

Blok Yöneticisine Tamam diyelim ve bakalım sayfamız geldi ve içerik eklemeye hazır görünüyor.

55c61ea44a1ba_adm17.thumb.png.91a023a3d9

Şimdi bir kaç veri girilmiş görünüme bakalım.

55c61f4765d14_adm18.thumb.png.001c9d6c08

Devam edecek ve veri yükleme düzenleme ekranlarını meraklıları için göstereceğim. :)

tarihinde Oscar tarafından düzenlendi
  • Beğen 4

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

anlatım güzel olmuş fakat sormak istediğim bir şey ver makaleyi yazanın profil fotosunu makaleden kaldırabilir miyiz? Sadece makale başlığının yanında prfil fotosu gözkmiycek şekilde nasıl ayarlarız

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

mod_rewrite aktifleştirdiğim zaman sayfa bulunamadı diyor sadece bu uygulamada

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

anlatım güzel olmuş fakat sormak istediğim bir şey ver makaleyi yazanın profil fotosunu makaleden kaldırabilir miyiz? Sadece makale başlığının yanında prfil fotosu gözkmiycek şekilde nasıl ayarlarız

Bunları makale içinde yazIm zaten görüntüleme şablonunu düzenleyebilir veya kendi opluşturduğunuz bir şablon da kullanabilirsiniz. Sonuta IP.Content bu her şeyini düzenleyebilirsiniz.

mod_rewrite aktifleştirdiğim zaman sayfa bulunamadı diyor sadece bu uygulamada

Mod_rewite yi ansı etkinleştiriyorsunuz onu ancak sunucudan etkinşetirebilirsiniz. 
Belkide etkin değildir onu host aldığınız yere tanışın.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

hocam muhteşem bir makale olmuş eline sağlık. büyk emek harcamışsın kimse de beğenmemiş O.o  

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

hocam muhteşem bir makale olmuş eline sağlık. büyk emek harcamışsın kimse de beğenmemiş O.o  

Sen beğendin ya. :)

Zaten kimse beğensin diye yapmadım forumda zenginlik olsun. ;)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yok canım, hepimi beğeniyoruz, zaten Zafer hocamızın bize anlatıp ta biim beğenmediğimiz bir şey yok ki, sadece sürekli bunları beğenmek uzun sürüyor, birde onun hızına yetişemiyoruz. :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
    • 1 Posts
    • 75 Views
    • 1 Posts
    • 101 Views
    • 1 Posts
    • 130 Views
    • 1 Posts
    • 122 Views
    • 1 Posts
    • 119 Views

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Önemli Bilgilendirme

Forum kurallarımızı okudunuz mu? Forum Kuralları.