Jump to content
Duyurular
 • IPBaccess ve bünyemizde bulunan IPB tabanlı forumlar için Sunucu değişimi yapıldı.
 • Bir kaç gün içinde mevcut siteler yeni sunucuya taşınacaktır.
 • IPBAccess Güncellendi.

Günlüğüm

Sign in to follow this  
 • entries
  22
 • comments
  13
 • views
  53,294

IPB 4 Önizlenimlerim

Oscar

972 views

IPB 4 çıktı çıkacak derken yılbaşından sonra çıkması beklenen betalar arka arkaya çıkmaya başladı. Çok büyük heyecanla kurup kullanmak için bekledim. Nihayet beta 3 beta 4 karışımı olan paketi kurarak mevcut forumu güncelledim. Güncelleme çok zor oldu ama kurulumda ve güncellemede yaşadığım sorunlar ile IPB 4 sürümünün neleri sevip neleri sevmediğini sorun çıkaran yerlerini tespit etme şansına sahip oldum.

IPB 4 kesinlikle çok profesyonel bir script. Bazı kullanıcılar görünüşüne bakarak beğenmediklerini dile getirseler de günümüzde değişen teknolojileri ve mobil iletişimin arttığı şu günlerde bunun ne kadar gerekli bir değişim olduğunu bilmeleri gerekiyor. Artık herkes bilgisayar başında değil ve forumlarını mobil üzerinden kullanmak istedikleri bir gerçek. İşte tam bu açığı göre IPS değişen İnternet gereksinimlerinden yola çıkarak mükemmel bir script oluşturmayı başardılar. Öyle ki bu script tam bir bukalemun gibi davranarak giriş yapılan cihaza göre görünümü otomatik olarak seçebiliyor. Bu teknoloji çok yeni değil ama forumların bu teknolojiyi kullanmaları çok yeni   Hatta bunu tel başaran IPS olmuştur. Admin panelini bile mobil üzerinden kullanabiliyor olmak çok büyük bir kolay olacaktır kuşkusuz.

vBulletin'in hook desteklediği zamanlarda IPB 236 ile elle editlemeli hook yaptığımız günlerde IPS^yi en çok eleştirenlerin başında geliyordum. Hem vBulletin hemde IPB'yi yakından takip ederek hem her ikisi için uygulama yaptım hemde her ikisini de tanıma fırsatı buldum. Ama öyle bir zaman geldi ki vBulletin teknolojiye ayak uyduramadı ve IPS tam site yöneticilerinin beklentilerini karşılayan bir script yapmayı başardı. IPB dışında forumları, kategorileri ve uygulama gibi bileşenleri sürükle bırak yöntemiyle ayarlayabilen bir script çıkmadı.

IPB 4 şu anda alt yapı üzerinde daha çok duruyor 4.1 ve sonraki sürümlerde altyapı hatalarından temizlendiğinde görsel olarak asıl gelişmeleri o zaman görme fırsatı elde etmiş olacağız. Bu haliyle çok fazla bug içeriyor ama kullanmaya engel olacak şeyler değil. Yien de bunun halen test sürümü yani beta olduğunu unutmamak lazım. 

IPB 4 o kadar çok yeniliği beraberinde getiriyor ki burada saymakla bitiremeyeceğim için ayrıntıları forumda vermeyi düşünüyorum ama bildiğim bir şey var hiç bir scripti bu kadar sevebileceğimi düşünmezdim.      0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Guidelines.