Jump to content
Duyurular
 • IPBaccess ve bünyemizde bulunan IPB tabanlı forumlar için Sunucu değişimi yapıldı.
 • Bir kaç gün içinde mevcut siteler yeni sunucuya taşınacaktır.
 • IPBAccess Güncellendi.

Günlüğüm

Sign in to follow this  
 • entries
  22
 • comments
  13
 • views
  53,268

Forumlar ve yönetici kullanıcı ilişkisi

Sign in to follow this  
Oscar

3,293 views

Bir süreden beri forum kullanıcılarının benim sohbet ortamlarında yaptıkları görüşmelerden forumlardaki yönetici kullanıcı ilişkisini kısmende olsa açıklığa kavuşturacak bilgiler edindim.

Edindiğim bilgiler doğrultusunda kullanıcıların çoğununda aslında forum yöneticileri olduğunu düşünürsek durumun ne kadar vahim olduğunu ortaya koymaktadır.

Öncelikle yönetici kullanıcı ilişkisine açıklık getirmek için tarafların beklentilerine kısaca değinmek gerekiyor. Burada yönetici forumun yöneticisi kullanıcı da o foruma yazan kişidir.

Forum yöneticisinin beklentileri nelerdir?
Forum yöneticileri forumlarında hareketlilik bekler. Hareketlilik olan forumlarda verim olur ve hareketlilik sonucu daha çok bilginin işlenerek daha fazla kullanıcıya ulaşması anlamına gelir.

Forum kullanıcılarının beklentileri nelerdir?
Genelde forum kullanıcılarının hedefleri bilgiye daha hızlı erişim ve işinin görülmesi olduğu için o kullanıcının tekrar foruma gelme olasılığı yok gibidir. Kullanıcı aynı zamanda foruma yazarak bir ileti katkısı olsun istemez direk özel mesajla bilgi ister. Yönetici "neden foruma yazmıyorsun destek bölümü orası?" dese kullanıcı cevabı yapıştırır; "Forum kirlensin istemedim".

Burada kullanıcının tek istediği bilgiye ulaşmak ama bilgiye ulaştığı kaynağa da katkısı olsun istemez. Demek ki forum kirlenmesin diye forum açmaya gerek yok çünkü kullanıcılar kazara foruma yazarak foruma katkı sağlama ihtimali vardır.

Bazı kullanıcılarda farklı konu başlıklarına sahip konuları bir konu içine maddeler halinde yazarak bütün istediklerini tek seferde almak ister. Burada da şu ortaya çıkıyor. kendi yazdıklarının başkalarına faydası olmasının bir önemi yok. Önemli olan kendi isteğidir ve forum kuralları sadece kendi forumunda bir şeyler ifade eder.

Yani bir şekilde insanlar birbirlerine bırakın yardım etmeyi desteklemeyi öğrenemezse forumlar yok olacak hatta insanlar foruma katkısı olur düşüncesiyle forumlara veya sitelere bile girmeyecekler. bakın buraya yazıyorum bu makaleyi bile beğenenler olacaktır ve kaynak göstermeden kendi sitelerinde kendilerininmiş gibi yayınlayacaklar.

Zafer BAHADIR

 • Like 1
Sign in to follow this  


3 Comments


Recommended Comments

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Guidelines.