Jump to content
Duyurular
 • IPBaccess ve bünyemizde bulunan IPB tabanlı forumlar için Sunucu değişimi yapıldı.
 • Bir kaç gün içinde mevcut siteler yeni sunucuya taşınacaktır.
 • IPBAccess Güncellendi.

Günlüğüm

Sign in to follow this  
 • entries
  22
 • comments
  13
 • views
  53,653

Kişilerin İnternet üzerindeki profilleri

Sign in to follow this  
Oscar

3,232 views

Çok uzun zaman İnternet üzerinden yazışanlar ve İnternet üzerindeki sanal sosyal yaşama ayak uyduran hemen herkesin bir kişilik profili oluşur. Karşınızdaki kişiyi şahsen tanımasanız bile onun kişiliği hakkında ilk izlenimleri edinirsiniz.

* Genç mi yaşlı mı ?


* Asabi mi sakin mi?


* Ciddi mi gayriciddi mi?Güvenilir mi güvenilmez mi gibi ilk izlenimleri edinirsiniz. elbette bunda biraz ön yargı olabilir ama İnternet üzerinde çalıştığını süre içerisinde ön yargı oranı orantılı bir şekilde düşer.

Bu durum genel olarak yazışmalara da yansır. İletilere cevap verenlerin sizi karşı tutumunu hemen anlayabiliyorsunuz.

* Sizinle alay mı ediyor?


* Küçük mü görüyor?Bu seçenekler çoğalabilir ama çoğunlukla kişiler her ne kadar ekranın karşı tarafında olsa da kendi profilleriyle kendilerini ele verirler.

Son zamanlarda bazı arama motorları ve sosyal paylaşım platformları kişilerin davranışlarından kişilik profillerini oluşturmaya başlamış bile.

Yakın zamanda belki de bir işe gireceğiniz zaman iş veren sosyal platformlara bakarak sizin profiliniz hakkında bilgi edinmeye çalışacaktır.

Biraz daha derine inersek bu insanların profillerini oluşturan siteleri bile görmeye başlayabiliriz. Bu platformların kişilerin asabi mi, bilgili mi veya zengin mi ya da yoksul mu gibi bilgilerini sadece İnternet profilinden elde ederek bizlere sunduğunu görebiliriz.


Forumlarda veya sitelerde olsun asabi davranışlarda bulunan kişilerin genel İnternet profili oluşur ve onun hakkında arama motorlarında ufak bir araştırma yaparsanız profili hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İnsan sarrafı dedikleri şey zaten ticaret yapmış kişilerde gelişen bir yetenek olduğunu biliyoruz.

Bu aşamadan sonra ufak bir kaç uyarı yapmak yerinde olacaktır.

* Yazıştığınız kişilerin gerçekte kim olduklarını bilemezsiniz. Bu sıradan bir kişi veya bir polis bile olabilir. Onun için yazdıklarınıza dikkat etmekte fayda vardır.* Klavye arkasındasınız diye herkese sataşmayın onun size ne kadar yakın veya uzak olduğunu asla bilemesiniz.* Kullandığınız her İnternet sitesinin gerçekte kimlere çalıştığını da bilemezsiniz ve sizin ne tür bilgilerinizi topladığını da. Siz farkında olmadan İnternet profilinizi çıkartmıştır bile olabilir.

Sign in to follow this  


0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Guidelines.